Yeni Oyuncu Kılavuzu – Eğitim

 • Görüntüleme Görüntüleme: 3,004
 • Son güncelleme Son güncelleme:
 • Quingis UO'da oyun başladığınızda yetenek ve özellikleriniz daha gelişmemiş durumdadır. Yapmaya başlayacağınız ilk şey yeteneklerinizi geliştirmektir. Seçtiğiniz yetenekleri 100 yapabilirsiniz veya champion yaratıklarını keserek Power Scroll elde edip 120 yeteneğe çıkarabilirsiniz.

  Statlarınızıda yükseltmek isteyeceksiniz. Her stat 125'e kadar yükseltilebilir, ancak 3 stat in toplamı 225 olmalıdır. Bu sinir +25 stat scroll bulursanız maksimum 250'ye kadar yükseltilebilir. Dikkat edin bu limitlere ekipmanların verdiği bonuslar dahil değildir. Bu yüzden eğer ekipmanınız ekstra stat bonusu sağlıyorsa bu limitlerin üstüne çıkabilirsiniz.

  stats.png


  Gelişim için çabalarken, bütün statlarınızın yükselmeye uygun olduğuna emin olmalısınız. Karakter durum pencerenizi açmak için Alt + S tuşlarına basın. Güç (strength), el çabukluğu (dexterity), zeka (intelligence) stat ikonlarının yanındaki oklar yukarı bakmalıdır. Eğer değil ise oklar yukarı bakıncaya kadar tıklayın. İleri ki zamanlarda bunları değiştirmek isteyebilirsiniz, 225 toplam limite ulaştığınızda ve spesifik bir stat üzerine yoğunlaşmak isteyebilirsiniz. Fakat şimdilik bunları en kısa sürede yükseltmek en iyisidir.

  Statların Fonksiyonları:

  • Strength: Ne kadar yük taşıyabileceğini, ne kadar canınız olduğunu belirler ve silahlı dövüşte ne kadar hasar vereceğinize etki eder. Karakterinizi giydirmek için bazı yüksek güç gerektiren silahlar ve zırhlar bulunmaktadır.
  • Dexterity: Dolaylı olarak vuruş hızınızı belirler. Vuruş hızı sizin staminanıza bağlıdır ve yüksek dexterity'e sahip olmak size yüksek stamina verir. Dexterity ayrıca bandaj hızınızı da belirler. Yüksek dexterity de daha hızlı bandaj yaparsınız. Son olarak, dexterity sizin parry (savuşturma) becerinizi etkiler. Eğer dexterityiniz 80 in altında ise gelen atağı savuşturma beceriniz çok zorlaşır.
  • Intelligence: Sizin mana havuzunuzu belirler. Yüksek zeka maksimum mananızı arttırır. Intelligence ayrıca mana rejenerasyon oranınızı ve büyü bazlı dövüşte hasar verme miktarınızı etkiler.

  NOT: Statlarınızı yükseltmeyi çok dert etmeyin zaten otomatik olarak siz yeteneklerinizi geliştirirken statlarınız da artacaktır.


  Simdi isin püf noktasına geldik.Yeteneklerinizi nasıl geliştireceksiniz?

  Ultima Online'da, yeteneklerinizi kullandıkça gelişir, örnek olarak, bir club (sopa) ile bir şeye vurun ve sizin macefighting yeteneğiniz otomatik olarak yükselmeye başlar. Sunucumuzda oyuncuların yeteneklerini geliştirmeleri için yeni oyuncu alanı bulunmaktadır:

  • Bu alanda 2 hasar ve hasar vermeyen 2'tür çalışma yaratıkları bulunmaktadır. Bu yaratıkları kullanacak dövüş, savunma, iyileştirme yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.
  • Hayvan evcilleştirme (Animal Taming), Discordance, Provocation yeteneklerini geliştirebilirsiniz.
  • Lockpinking yeteneğini geliştirmek için kilitli kasalar bulunmaktadır. Ayrıca Wrestling yeteneğini geliştirmek için dummyler bulunmaktadır.

  Not: Yeni oyuncu alanına ulaşım için Moongatelerden Trammel haritasından Newbie Center opsiyonunu seçmelisiniz.

  moongatemenu.png nbcenter.png  Silah yetenekleri en kolay gelişen yeteneklerdir. Silahla her vuruş yaptığınızda yetenek kazanma şansınız bulunmaktadır. Bu sebepten bulabileceğiniz en hızlı silahı kullanmak isteyeceksiniz. Fencing için bir dagger, Swordsmanship için bir katana, macefighting için bir tessen veya club, Archery için bir repeating crossbow.

  Yardımcı yetenekler çok önemlidir. Healing (iyileştirme) yeteneğinizi bandaj basarak geliştirebilirsiniz, "[band" yazarak bandaj komutunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Spirit Speak yeteneğini de kullanarak kendinizi iyileştirebilirsiniz. Bu yeteneği kullanmak için, Alt + K tuşlarına basarak skill listesini açın. Listede spirit speak yeteneğini bulun ve kullanmak için yanındaki mavi butona basın. Listeden bu yeteneği tutup ekrana çekmek size daha kullanışlı gelecektir. Listeyi her seferinde kullanmak yerine çift tıklayınca çalışan yararlı bir butonunuz olur.

  skillbutton.png  Ya savaşla alakalı yetenekler haricindeki yetenekler? Oyunda dövüşmek dışında yapılacak birçok yetenek var.

  Spellcasting: (büyü yapma) Büyü kitaplarınızdan birine çift tıklayın, büyüyü bulmak için sayfayı çevirin ve büyüyü çift tıklayın. Yetenek düzeyinize yakın büyüleri yapmaya çalıştığınızda yeteneğiniz artmaya başlar. Yapacağınız büyü, büyü yetenek seviyenize göre ne çok kolay, ne de çok zor yapılabilir olacak. Magery ve Necromancy büyülerini yapmak için gerekli büyü bileşenlerinizin olması gerekmektedir. Chivalry büyülerini yapmak için önce tithe gold (altın vergisi) yapmanız gerekir. Bir ankh'a tıklayarak yapılabilir. Ayrıca isteğinize göre size uygun büyü kitaplarına ihtiyaç duyarsınız, NPC elemanlar bütün kitapları satmalarına rağmen Necromancy ve Magery büyü kitaplarının içi boştur. Büyü parsömenlerini (spell scrolls) bulun veya satın alın ve kitabın üstüne tutup bırakın. Bunu diğer her büyü için bir kere yapmanız yeterlidir.

  Crafting: (İşçilik) İsçiliğe kendini adamış oyuncular çevredeki en iyi ekipmanları yapabilirler. Bir işçiliği öğrenmek için uygun iş aletine ve malzemeyi yapmak için gerekli materyallere ve hammaddelere ihtiyaç duymaktadır. Örnek olarak, bir terzi olabilmek için, bir dikiş seti (sewing kit) ve kumaş alın. Terzi menüsünü açmak için dikiş setini çift tıklayın menu içinde gerekli madde için neyin lazım olduğu açıklanmaktadır. Diğer yetenekler gibi, başarı şansınızın olduğu şeyleri yaptıkça yetenek gelişimi kazanacaksınız. Malzeme yapmayı başarmanız her zaman garanti değildir. Az hammadde ile gereken şeyleri yaparak para biriktirin.

  tailoring.png


  Harvest: (Hasat yapma) Kendiniz için gerekli materyalleri toplama yararlıdır ve bu materyalleri diğer oyunculara satmak oldukça kazançlıdır. Hasat yapma genellikle bir uygulamayı kullanmanın konusudur. Örnek olarak, bir maden cevheri (ore) çıkarmak için, kazma ya da küreğinize çift tıklayın ve kazmak istediğiniz dağ veya kayayı hedefleyin. Eğer biraz demir madeni çıkarabilirseniz demirci ocağına (forge) götürün ve cevhere çift tıkladıktan sonra ocağı hedefleyerek demiri eritin.

  Animal training: (Hayvan Eğitimi) Birçok oyuncunun bazı seviyelerde hayvan evcilleştirme yeteneği bulunmaktadır. Evcil hayvanlar savaşlarda kullanıldığı gibi, nadir bazı hayvanlar diğer oyunculara altın karşılığında satılabilir. Bir hayvan evcilleştirmek için, yetenek listesinde animal taming skilini bulun ve butonu tıklayın. Sonra evcilleştirmek istediğiniz hayvani hedefleyin.

  Barding: (Ozancilik) Ozan yetenekleri, PVM (player vs monster) yani oyuncu yaratıklara karşı olduğu durumlarda oldukça sık kullanılır ve oldukça da etkili olabilir. Diğer yetenekler ile benzer şekilde aktive edilir. Yetenek listesinde istediğiniz yeteneği bulun, Peacemaking (barış haline geçirme) mesela ve butonu tıklayın. Sonra hayvanı hedefleyin.


  Eğer paraniz varsa, NPC elemanları size yetenek öğretmesi için para ödeyebilirsiniz. Mesela, Bir tinker (tamirci) a gidin ve üstüne tek tıklayın "Train Tinkering" i seçin. Buna benzer şekilde yeteneklerinizi doğru eğitici NPC elemanları bulursanız 0 ile 25 veya 30 aralığında yükseltebilirsiniz.

  skillpurchase.png