Mace Fighting

 • Görüntüleme Görüntüleme: 2,473
 • Son güncelleme Son güncelleme:

Navigasyon

   Alchemy
   Anatomy
   Animal Lore
   Archery
   Arms Lore
   Begging
   Blacksmithy
   Bushido
   Camping
   Carpentry
   Cartography
   Chivalry
   Cooking
   Discordance
   Fencing
   Fishing
   Fletching
   Focus
   Healing
   Herding
   Hiding
   Imbuing
   Inscription
   Lockpicking
   Magery
   Meditation
   Mining
   Musicianship
   Mysticism
   Necromancy
   Ninjitsu
   Parrying
   Peacemaking
   Poisoning
   Provocation
   Remove Trap
   Snooping
   Spellweaving
   Spirit Speak
   Stealing
   Stealth
   Tactics
   Tailoring
   Throwing
   Tinkering
   Tracking
   Veterinary
   Wrestling
 • mace.png

  Mace Fighting, sopa gibi sert silahları kullanma yeteneğidir. Bu yeteneğe özel olarak Mace (gürz) türü silahlarla düşmanınızın dayanıklılığını (stamina) düşürür ve zırhına büyük ölçüde zarar verirsiniz. Genelde 2 el ile tutulan (two-handed) silahlardır. Bu tür silahlarla bir arkadaşınızla yetenek çalışmak amacıyla deneme yaparsanız arkadaşınızın üstünde sağlam set kalmaz, Stamina' sı sıfıra düşer. Bu yeteneğin kasılması da diğer savaşçı yetenekleri gibi aynı şekildedir.

  Mace Fighting yeteneği, savaşçı yetenekleri arasında önde duran bir yetenektir. Parçalayıcı, ezici silahların bir araya geldiği bir yetenek olduğundan; elinizdeki topuzunuzu savurur, rakiplerinizin zırhlarını parçalarsınız. Bu yeteneğin silahları çok yavaş olmakla birlikte, verdiği hasar yüksektir.

  Mace Fighting yeteneğine sahip bir rakiple mücadele ederken, fiziksel direnciniz düşükse, deyim yerindeyse sizi darmadağın edebilir. Ayrıca bir Mace Figthing karakteri ile düello yapacağınız sırada savaşçı iseniz yanınıza 2-3 kalkan almalısınız.

  Mace Fighting yeteneğini kullanmak için çok fazla varyasyona ve stratejiye ihtiyaç duymazsınız. Sadece güçlü bir silahla pekiştirilmiş; sağlam setiniz, takılarınız ve kalkanınız olsun. Ama büyücü ve okçulara biraz daha temkinli yaklaşmanızda fayda var, sonuçta onlara bir kol mesafesinden yani silahla darbe vurabileceğiniz mesafeden daha fazla yaklaşmanız kolay değildir.

  Mace Fighting karakterlerine ek olarak Chivalry (şövalyelik) yeteneği geliştirilebilir. Chivalry büyüleri savaştaki başarıyı artırmaya yöneliktir. Bir Paladin, yani atlı savaşçı için kolaylıklar sağlar. Kendine özel bir sistemi vardır. Bir Paladin için Karma çok önemlidir. Öyle ki birçok büyünün etkisi Karma'nın pozitif olması durumunda artmaktadır. Paladin büyüleri ilerleyen aşamalarda açıklanacaktır...


  Set Seçimi:

  Mace Figting yeteneğini geliştirmek ve karşınızdaki savaşçıyı alt etmek kolaydır ancak; karakteri bu seviyeye getirmek oldukça zor bir iştir. Basit bir savaş stratejisine dayanan Mace Fighting karakterini layık olduğu güçlü konuma getirebilmek için oldukça sağlam sete ihtiyacınız vardır.

  Hem Stat, hem Resist (direnç) veren; LMC (Lower Mana Cost – Mana kullanımını azaltma) bulunursa da süper olan parçalar kullanmak gereklidir. Aslına bakılırsa, bu setler her savaşçı için gereklidir. Ama Mace Fighting ve müteakip günlerde açıklanacak olan Armorcu Swordsmanship karakterleri için setin sağlamlığı çok ama çok önemlidir. Az önce belirttiğim üzere, fazla karmaşık bir felsefesi olmayan bu karakterlerin tek ve en önemli özelliği tank gibi olup, karşısındakileri ezmektir.

  Setin getireceği Stat Bonus' ları özellikle Hit Point (can) artırmak olmalıdır. Çünkü kullandığı ekstra bir özellik bulunmayan Mace Fighting karakterlerini, diğer savaşçı ve büyücü karakterlerinin ilave yetenekleri karşısında güçsüz konumda bırakmamak amacıyla canın yüksek tutulması lazımdır. Ancak bunu da Strength yükseltilerek değil de, setin canı artırması ile sağlamak akıllıca olacaktır.


  Silah Seçimi:

  Mace Fighting yeteneğine ait silahların yavaş ancak ağır darbeli olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle "Damage Increase" özelliği, vurulan darbenin etkisini artırmak için olmazsa olmaz özelliklerden birisidir. Aynı zamanda, zaten yavaş olan silahları "Swing Speed Increase" özelliği ile hızlandırmak mümkündür. Diğer özellikler, tabi ki Mace Fighting yeteneği için de önemlidir. Onları ayrı yeten açıklamaya gerek yok.

  En çok tercih edilen silahlar War Axe, Hammer Pick ve Club' dır. Özel vuruşlarına bakarsanız neden çok tercih edildiklerini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Ancak War Axe, bu yeteneğin diğer silahlarıne göre kısmen daha etkili özel vuruşları olduğu için çok kullanılır. "Hit Mana Leech" özelliği ile de desteklenmesinin şart olduğu zaten aşikâr...


  Takı Seçimi:

  "Damage Increase" özelliği kesinlikle olmalıdır. Bu yetenek için vurulan hasarların azami ölçüde yüksek olması, büyük avantaj sağlar. Elinizdeki sağlam War Axe' ınızı bu tip takılarla tamamlarsanız, her vuruşu okkalı bir karakter yaratmış olursunuz.

  Ayrıca bu vuruşlarınızı ıskalamaksızın hedefe ulaştırmak istiyorsanız, yine "Hit Chance Increase" özelliğine başvurmanız lazımdır. Çünkü silahınızla vurabileceğiniz ardı ardına üç "Armor Ignore" tüm rakipleriniz için zorlayıcı bir rakip olmanıza katkı sağlayacaktır. Tabi Strength öncelikli olmak üzere ekstra Stat veren özellikler de takılarda mutlak surette bulunmalıdır. Zaten daha önce de söylemiştim, Mace Fighting savaşçı yetenekli bir karakter oluşturmak kolaydır, ama onu aksiyona hazırlamak kolay değildir. Hem de hiç kolay değildir. Bol paraya ve imkâna sahip olmalısınız.


  Stat Ayarlama:

  Önceden belirteyim ki, bu ayarlamalar her zaman kişinin kendi becerisine, stratejisine ve iradesine bağlıdır. Bu nedenle, Stat ayarlama konusunda tek ve kesin bir doğru yoktur. Ancak yüzeysel olarak, tecrübesiz arkadaşlara rehber olması açısından bahsetmekte yarar vardır. Tabi kullanılan set ve takının verdiği ilave Stat’ lara ilişkin çeşitli düzenlemeleri de yapmak zorunludur. İşte bu noktada, az önce anlatılan setlerin getirdiği Bonus Stat’ ların önemi ortaya çıkmaktadır.

  Tabi yine Mace Fighting yeteneği için Dexterity' yi sınıra dayandırmalısınız, yani 125 yapmalısınız. Zaten silah sallama hızı düşük olan bu yetenek için Dexterity' ye yüklenmemeniz demek çok ağır hareket etmek; dahası, ne kadar da "Damage Increase" özelliğiniz olursa olsun bir vurup karşıdan üç yemek anlamına gelmektedir. Hele karşınızdaki Fencing yeteneğine sahip bir savaşçı ya da FC-FCR basmış bir büyücü ise, işte o zaman ölmemeniz bir mucize olabilir.

  Bunun yanında kalan 100' lük Stat Strength ve Mana arasında paylaşılmalıdır. Ancak bu noktada Fencing yeteneğinden farklı olarak, can daha ön planda olduğundan Strength daha yüksek tutulmalıdır. Yani Strength 60 dolaylarında, buna bağlı olarak da Mana 40 dolaylarında tutulmalıdır. Ancak 40' tan aşağıya düşmemeli ve bunun artırılması giyilen setle mutlaka sağlanmalıdır.