Faction Sistemi

 • Görüntüleme Görüntüleme: 2,664
 • Son güncelleme Son güncelleme:
 • Minax'ın Lord British'in krallığını ele geçirmesi ile başlayan kendi destekçileri ve Lord British'in yandaşları arasındaki bozulan iyi ilişkiler bir süre sonra her iki tarafında farklı idealleri yüzünden iki farklı gruba ayrılması ile sonuçlandı ve 4 grup arasında da savaş başladı.

  İsyan ilk olarak büyücüler meclisinin Lord British'in Britannia topraklarını yönetmeye artık uygun olmadığına karar vermesiyle Moonglow'da başladı. Sadece kendi topraklarını asilerden korumakta başarısız olmakla kalmamış aynı zamanda kendi yandaşlarından bir çoğu da onu terkederek karanlık tarafı seçmiş ve şeytani gruplara katılmıştı.

  British'e sadık kalanlar Moonglow içeirisindeki söylentileri hızla engellemeye çalıştılarsa da bu olaylarda ölen yada hapsedilip işkence gören herkes büyücülerin amaçlarına yardımcı olacak bir başka kişi olarak görev aldı.

  Bu olayların sonucunda 4 farklı grup ortaya çıktı.

  Felucca haritasın birbirine düşman gruplaşmaları temsil eden Faction sistemi şehirlerin ele geçirilmesi, idare edilmesi ve korunmasını ele alan bir sistemdir.


  minax.gif
  Minax : Faction taşı Destart dungeon girişinin arkasında bulunur. Dağ içerisindeki taş kale bu grubun üssüdür.

  minax_lokasyon.jpg
  com.gif
  Council of Mages (Büyücüler Meclisi) : Faction taşı Magincia şehrinin güneydoğusunda bulunur. Magincia Parlamento Binası bu grubun üssüdür.

  com_lokasyon.jpg
  sl.gif
  Shadow Lords (Gölge Lordları) : Faction taşı Yew moongate'in doğusunda bulunur. Yew ormanındaki mezarlık bu grubun üssüdür.

  sl_lokasyon.jpg
  tb.gif
  True Britannians (Gerçek Britanyalılar) : Faction taşı Britain şehrinde bulunan Lord British kalesinde bulunur. Lord British kalesi bu grubun üssüdür.

  tb_lokasyon.jpg  Faction'a Katılmak

  Grup üslerinde bulunan faction taşını kullanarak gruplara katılabilirsiniz. Gruplara katılan oyuncular grup sistemindeki savaşlara katılabilir politik konulara katılabilir ve ticaret yapabilirler.

  Oyuncular grup taşına çift tıklayarak ve katıl (Join) seçeneğini seçerek katılabilirler. Oyuncu aynı hesap içindeki farklı bir karakter ile başka bir gruba üye olmamalıdır.

  Lonca (Guild) üyesi olan Oyuncular:

  • Bir lonca için sadece lonca şefi grup taşlarına tıklayarak o loncayı gruba dahil edebilirler. Diğer lonca üyeleri kendi loncalarından ayrılmadıkça gruba yalnız başlarına giremezler.
  • Katılacak lonca standart grubunda olmalıdır Chaos veya Order loncalar gruplara giremezler.
  • Bir lonca şefi loncasını bir gruba dahil ettiğinde o sırada oyunda olan olmayan tüm lonca üyeleri de gruba dahil olur.
  • Bir lonca şefi katılma girişiminde bulunduğunda tüm lonca üyeleri kontrol edilir.
  • Eğer lonca içinden bir oyuncunun aynı hesabında başka bir karakteri de aynı loncaya üye ise o zaman bu üye otomatik olarak loncadan çıkartılır.
  • Eğer bir oyuncunun aynı hesabında birden fazla karakteri aynı loncaya üye ise ve bu lonca gruplara katılır ise karakterlerinden sadece birisi loncada kalır diğerleri çıkartılır.

  Faction Grubundan Ayrılmak


  Bir gruptan ayrılabilmeniz için katılış tarihinizin üzerinden en az 3 gün geçmesi gereklidir.

  Gruptan ayrılmanın kuralları aşağıdaki gibidir;

  • Gruptan ayrılmak için oyuncular grup taşına ulaşırlar burada gruptan ayrıldıklarını bildirdikten 3 gün sonraki oyuna ilk girişlerinde gruptan çıkmış olurlar.
  • Oyuncunun loncası bir grup üyesi ise ve oyuncu lonca şefi değilse oyuncu gruptan ayrılamaz. Oyuncu gruptan ayrılmakta istekliyse, önce loncasından ayrılır, daha sonra ise grup taşına giderek ayrılma işlemini gerçekleştirir. (3 gün kuralı her şekilde geçerlidir.)
  • Lonca şefi, loncasını gruptan ayırırsa lonca üyesi olan oyuncular da gruptan ayrılmış olurlar. Diğer maddelerde olduğu gibi burada da 3 gün olayı geçerlidir.
  • 3 günlük ayrılma sürecinde oyuncu diğer grup üyelerine saldırabilir ve diğer grup üyelerinin saldırılarına maruz kalabilir fakat grup taşına giderek grup istatistiklerini göremez ve oy kullanmaz.

  Faction'dan çıkmanıza kalan süreyi görmek için "What is my faction term status" yazmanız yeterlidir.


  Savaşa Dayalı Kurallar


  Grup Sistemindeki oyuncular diğer gruplardaki oyunculara karşı rahatlıkla saldırabilir. Aynı grupta bulunduğunuz oyuncular size özel bir
  durum gerçekleşmediği sürece suçsuz statüsünde görünürler. Grup sisteminin birçok kuralı, normal Ultima Online kuralları gibi olsa da grup sistemine özel bazı durumlar vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Oyuncular diğer grupların oyuncularıyla parti oluşturamazlar.
  • Oyuncuların özel durumu ( suçlu, katil, hırsız vs), grup durumlarının üzerindedir.Buna örnek verecek olursak normal şartlarda aynı grup mensupları birbirlerine saldıramaz iken, kendi grubunuzdan suçlu ya da katil birine rahatlıkla saldırabilirsiniz.
  • Lonca savaş durumunuz, grup durumunuzun üzerindedir.Buna örnek verecek olursak aynı grupta olduğunuz düşman lonca üyesine saldırabilirsiniz.

  Grup Puanlaması, Sıralama ve Öldürme Puanı


  Grup oyuncuları düşman grup üyelerini öldürdükçe öldürme puanı kazanırlar. Bu puanlar, oyuncunun grup içerisindeki rütbesini belirler. Grup puanlama sisteminde önemli olan iki terim vardır. Bunlardan birincisi öldürme puanı diğeri ise hesaptır.

  Grup mensupları düşman grup üyelerini başarılı bir şekilde öldürdükçe öldürme puanı kazanırlar. Öldürme puanı düşmanın toplam öldürme puanının %10'u olarak, sizin hanenize yazılır. Puanlarınızı görmek "showscore" ya da "punkte" yazarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca bir oyuncu "I honor your leadership" yazarak başka bir oyuncuya öldürme puanlarını transfer edebilir.

  Günde bir kere grup skorları düzenlenir ve grup içi sıralama yeniden belirlenir. Ünvanlar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

  Skor: %49 ve altındayken
  Minax - Defiler
  Gerçek Britanyalılar - Defender
  Gölge Lordları - Servent
  Büyücüler Meclisi - Mystic

  Skor: %50 ve %79 arasındayken
  Minax - Executioner
  Gerçek Britanyalılar - Sentinel
  Gölge Lordları - Keeper of Lies
  Büyücüler Meclisi - Diviner

  Skor: %80 ve %94 arasındayken
  Minax - Warlord
  Gerçek Britanyalılar - Crusader
  Gölge Lordları - Bringer of Sorrow
  Büyücüler Meclisi - Luminary

  Skor: %95 ve %99 arasındayken
  Minax - Dread Knight
  Gerçek Britanyalılar - Knight of Virtue
  Gölge Lordları - Agent of Evil
  Büyücüler Meclisi - Archon of Principle


  Skor: %99,1 ve %100 arasındayken
  Minax - Avenger of Mondain
  Gerçek Britanyalılar - Knight of the Codex
  Gölge Lordları - Purveyor of Darkness
  Büyücüler Meclisi - Inquisitor of the Council


  Düşmanın Elinden Ölüm:

  Grup savaşlarında ölümü daha değerli kılmak için şu şekilde bir uygulama getirilmiştir;

  Düşman grup üyeleri tarafından öldürülen oyuncu 10 dakikalığına %33 beceri kaybına uğrar.

  Not: Bu beceri kaybı konusuna aynı grup üyeleri, grup üyesi olmayan oyuncular ve grubun düşmanı olmayan oyuncular tarafından öldürülmeler dahil değildir.

  Grup Sisteminin Getirileri:

  • Kazandığınız gümüşleri grup ile ilgili özel ihtiyaçlarda ya da lüks harcama olarak kullanabilirsiniz.
  • Gümüşler, oyuncular ve gruplar tarafından çeşitli yollarla kazanılabilir ve aynı şekilde birçok şekilde harcanılabilir.

  Gümüşün kullanımı
  :

  • Gümüşler, grubun zanaatkarları tarafından çeşitli eşyalar yapmak için kullanılabilir.
  • Gruba özel eşyalar sadece grubun ele geçirdiği şehirlerde yapılabilir.
  • War Horse alırken 500 silver vermeniz istenir.
  • Birliğe faction eşyaları satın almak için (tuzak vb.)
  • Yönetimdeki şehirlere satıcı ve asker almak için.

  Grup Parşömenleri
  :

  Bu parşömenler heal, greater heal, harm, fireball, ve lightning büyülerini içerir. Bu parşömenler 90 inscribing yeteneği ve faction-crafted gnarled staff a sahip olan (-bu staff büyüleri şarj etmeye yarıyor-). Şarjlar, büyünün bulunduğu circle'ın 40'a bölümüyle eşit oluyor. Örnek:Lightning büyüsü 10 şarj, fireball 13 şarj vs Staffların kendisi yeniden şarj edilemez.Yeni bir enchantment için yeni bir staff yaratılmalıdır.

  Grup Tuzaklarının Gümüş Getirisi:

  • Kurulan tuzak başarılı bir şekilde düşman grup üyesini öldürürse ya da zarar verirse, tuzağı kuran kişi gümüş kazanır.
  • Kazanılan gümüş, düşmanın kasasından, tuzağı kuranın kasasına geçer.
  • Tuzak; tuzağı kurana, eğer düşman zarar görürse 20 gümüş, ölürse 40 gümüş kazandırır.
  Nasıl Gümüş Kazanabilirim ?

  • Düşman grup oyuncularını öldürmek yoluyla (Öldürme puanı olmayan birini öldürseniz bile gümüş kazanamazsınız.)
  • Karşı faction yaratıklarını öldürmek. Aşağıda faction yaratıkları listelenmiştir:
  • Minax: Ogre Lord
  • Council of Mages: Wisp, Dark Wisp
  • True Britannians: Silver Serpent
  • Shadowlords (Daemons)
  Kazanılan Silverların bir kısmı faction yönetimine gider, % olarak kaçının factiona gideceğini Faction Commander, Faction yönetim taşını kullanarak belirler.

  Kontrol Altına Alınabilen Şehirler
  :

  Bir grup sekiz şehri birden kontrol altına alabilir.Bu şehirlerin her biri sınırları içerisinde bir şehir mührü bulundurmaktadır. Bu şehir mühürleri şehri kontrol eden grup için çeşitli faydalar içermektedir.Ek olarak, her şehrin belirli köşelerinde bu mühürlerin durduğu birer mühür kaidesi vardır. Şehir mührü şehir heykeli ve kendilerine özgü özellikleri olan şehirler aşağıda sıralanmıştır:

  Britain : Doğu Britania da mage shop'un güneyinde yer alıyor.
  Skara Brae: Provisioners shop'un kuzeyinde yer alıyor.
  Magincia : Tavernanın güneybatısında yer alıyor.
  Vesper : Limanın batısında yer alıyor.
  Minoc : Tavernanın güneyinde yer alıyor.
  Moonglow : Provisioners shop'un doğusunda yer alıyor.
  Trinsic : Meeting Hall'un doğusunda yer alıyor.
  Yew : Healer'ın batısında yer alıyor.

  Şehirlerin Ele Geçirilmesi:

  Grupların ortaya çıkmasının en önemli etkenlerinden birisi de grupların şehirleri ele geçirebilme yetenekleridir. Grupların ele geçirebileceği
  ve kontrol altına alabileceği 8 şehir bulunmaktadır. Bir şehri ele geçirmek Grup sistemindeki bir çok ekstra özelliğin kullanılmasını sağlar ve aşağıda açıklandığı gibi kullanılır.

  Yukarıdaki şehirlerin her biri şehir heykeline sahiptir.

  • Her bir şehir kendilerine özgü şehir mührüne sahiptirler. (Şehir heykelinde belirir.)
  • En az 80 hırsızlık yeteneği olan grup üyeleri şehir mührünü çalabilirler. Mühür 1 saat içinde Kale içerisine (aksi halde mühür eski yerine geri döner).
  • Mühür bir grup kalesinin içine bırakılarak bozulabilir, ele geçirilebilir. Mühür kale içinde en az 24 saat kalmalıdır.Mühür ele geçirilme tamamlanmadan yerinen alındıysa zaman sayacı 15 dakikalık kadar ele geçirme süresini sıfırlanmadan devam eder.
  • Mühür ele geçirildikten sonra şehiri ele geçirebilmek için mührün kendi şehrindeki kaidesine geri götürülmesi gerekir. Grubun mührü şehire götürebilmeleri için bir saatleri vardır, aksi halde mühür bir önceki kale alanına (hala grup tarafından kontrol edilir halde). geri dönecektir. Bir sonraki çalma hareket ettirme işlemine kadar mühür bu şekilde bekleyecektir.
  • Grup kontrolü altında olan şehir minimum 3 gün o gruba aittir. Şehir tekrar ele geçirilebilir hale geldiğinde, diğer gruplar mührü çalabilir ve ele geçirmeyi deneyebilir. Eğer mühür muhalif grup tarafından çalınırsa onu kendi bölgerine alıp ele geçirme periyodunu tekrardan başlatabilirler. Bir saat içerisinde ulaştırmayı başaramazlarsa, mühür çalınan kaleye geri ışınlanır. Mührün esas yeri her zaman en son bulunduğu kale veya şehir olarak belirlenir.

  Grup Yönetimi
  :


  Gruplar kendilerine bir komutan seçmelidirler.Bu işi oylama sistemiyle yapabilirler.Oy verme işlemi grup taşında yapılır.Oylama 9 günde bir gerçekleştirilebilir.Grup Komutanı her şehir için birer şerif ve maliye bakanı seçebilir. Bu seçim işlemini her şehrin taşında gerçekleştirilir. Bu kişiler komutana yardımcı olacak oyunculardır. Şerif ve maliye bakanının kendilerine has özellikleri, yetkileri vardır.

  Maliye Bakanı şehire esnaf yerleştirebilen yetkilidir. "I wish to access the city treasury" komutu ile Şehir hazinesi menüsüne
  ulaşabilir. Bu menuden esnaf yerleştirebilir, fiyatları değiştirebilir. Ayrıca vendor satın almak. Tıpkı askerler gibi günlük ve ilk kullanım için para alırlar. Potion, Wooden Board, Iron Ore, Reagent ve Horse Breeder vendorlarından kiralayabilirsiniz.

  Şerif ise "I am sheriff" diyerek ilgili menuye ulaşır ve bu menüden, o şehir için guard kiralayabilirler. Şerif ayrıca askerleri komuta edebilir "Orders Follow" takip etmesi, "Orders Patrol" dolaşması, "You are fired" görevden almak içindir.

  Alabilecekleri askerler:

  - Minax, Henchman, Mercenary, Berserker, Dragoon
  - Council of Mages, Henchman, Mercenary, Sorcerer, Wizard
  - True Britannians, Henchman, Mercenary, Knight, Paladin
  - Shadowlords, Henchman, Mercenary, Death Knight, Shadow Mage

  Şerif görevinden ayrılmak için "I wish to resign as sheriff" yazmalıdır.


  (Grup Savaş Atları) Faction War Horses

  Gruplar adına çalışan hayvan yetiştiricileri sadece o gruba ait savaş atlarını satarlar. Bir faction üyesi Horse Breeder vendorundan bu bineği 3000 gold ve 500 silver karşılığında alabilir. Savaş atlarının özellikleri aşağıda açıklanmıştır.

  • Savaş atları kendi gruplarının rengindedir
  • Savaş atlarına muhalif grup üyeleri binemez
  • Savaş atları muhalif grupta olan birine arkadaş yapılamaz veya nakledilemez
  • Savaş atları sadece aynı gruba üye olan kişiler tarafından tekrar evcilleştirilebilirler.
  • Savaş atları yüksek güç, hız ve yüksek saldırı yeteneğine sahiptirler
  • Savaş atlarına binmek için, grup üyesinin 2. seviyeye ulaşmış olması gerekmektedir

  war_horse.jpg