Ekipman Özellikleri

 • Görüntüleme Görüntüleme: 3,998
 • Son güncelleme Son güncelleme:
 • Normal bir ekipmanla, yüksek değerdeki ekipman arasındaki fark çoğu zaman taşıdıkları sihirsel özelliklerden kaynaklanır. Karakterinizi uygun şekilde donatmak için her özelliğin yaptığı etkiyi öğrenmelisiniz.


  Sihirli Özelliklerin Etkileri

  Resistler - Hasarlara karşı direnç (resist) her zaman hoş karşılanır. Dövüştüğünüz kişiye bağlı olarak farklı resistler farklı önem arz ederler. Her tip için maximum resistiniz 70% tir. Ekstra resist zırhlarda çok değerli mücevherlerde biraz, silahlarda çok az değerli sayılır.

  Hit/Defence Chance Increase - Silahlı dövüşlerde Hit Chance ve Defense Chance dövüş becerinize etki eder. Bunlar ekipmanlardaki yüksek değerdeki özelliklerdendir.

  Stat Bonusları - Strength, dexterity, ve intelligence bonusları çok yararlıdır. Hangi tip karakter olduğunuza bağlı olarak her bir statın önemi farklılık gösterir.

  Türetilmis Stat Bonusları - Hit point, stamina, ve mana bonusları normal stat bonusları kadar değerli değildirler. Özel bir statını yükseltmeye çalışan oyuncular için kritik öneme sahiptir.

  Damage Increase - Silahların verdiği hasarı arttırır, silah hasarına önem veren oyuncular için değerlidir.

  Swing Speed Increase - Bu özellik silahlardaki vuruş hızını belli bir orana göre arttırır. Böylece yavaş silahlardan çok hızlı silahlar için daha değerli olur. Yavaş silahlar için bile, bu özellik çok değerlidir.

  Spell Damage Increase - Büyülerin verdiği hasarı arttırır, hasarlarının çoğunu büyü yaparak kullanan oyuncular için çok değerlidir.

  Faster Casting - Büyü yapanlar için muhtemelen en önemli özelliktir. Faster casting (FC), büyü yapma hızını arttırır. Usta büyücüler ve Chivalry kullanan oyuncular toplam 4 FC içeren mücevherler takarlar.

  Faster Cast Recovery - Büyü yapanlar için faster casting kadar önemlidir. Faster cast recovery (FCR), yapılacak 2 büyü arasındaki gecikmeyi azaltır. Hemen hemen tüm usta büyücüler 8 FCR giyerler.

  Spell Channeling - Bu özellik, büyü yaparken kalkan veya silahınızı kullanmaya devam etmenizi sağlar. Büyü yaparken elinizden düşmezler. Bir ekipman bu özelliğe sahipse, o ekipmanda genelde faster casting -1 vardır: büyü yapma cezası. Nadir durumlarda ekipman bu cezayı vermeyecektir çünkü spell channeling ve faster casting özellikleri beraber bulunmaktadır bu duruma "SC no pen (alty)" denir. Ek olarak, SC ekipmanı tutarken meditasyon yapabilirsiniz. Çoğu büyücü bunun gerekli bir özellik olduğunu düşünür.

  Lower Mana Cost - LMC, harcanan manayı düşürmeye yaramaktadır. Usta büyücüler genelde 40% LMC giymeye çalisirlar.

  Lower Reagent Cost - LRC, büyü bileşenlerinin (reagents) ve chivalry tithing'i harcamamanızı sağlar. LRC giyerken, her büyü yapımı için bileşen ya da para harcamama şansınız bulunmaktadır. 100% LRC giymek yanınızda hiç bilesen taşımadan büyü yapmanızı sağlar.

  Regeneration - Hit points, stamina veya mana yenilenme oranlarınızı arttırır. Hit point regeneration ve stamina regeneration, genelde küçük özellikler olarak algılanır, çünkü hit pointinizi(can) Healing yaparak doldurursunuz ve staminanizi bir refreshment potion içerek veya divine fury büyüsü yaparak doldurursunuz.

  Hit Spell - Hit spell (magic arrow, harm, fireball veya lightning), degerli özelliklerden biridir, çünkü parry(savusturma) yapilamayan bonus hasardir. Hasara ek olarak, hit magic arrow ve fireball ayrica gecikmis hasar yaparlar, yani hedefin dikkatini dagitan ekstra bir büyü saglarlar ve bu da özellikle büyücülere karsi kullanislidir.

  Hit Area - Hit area (physical, fire, cold, poison veya energy), genelde negatif bir özellik olarak algılanır. İlk etapta, bölgedeki tüm yaratıklara hasar verdiği için iyi görünebilir ama çevredeki her şey hasar alıp size saldırmaya baslayinca bu sizin için iyi olmayacaktir. Sehirdeki kirmizi oyuncular(katiller) için, hit area olan bir silah tutmak, kazara herkese hasar vereceginden ani bir ölüm anlamina gelebilir,sehir muhafizlari tarafindan öldürülebilirler. Bazi oyucular hit area yi kullanisli bulabilirler, özellikle champion spawnlarinda.

  Hit Leech - Hit leech özellikli (hit point, stamina veya mana) silahlar, silahla verilen hasarı dönüştürürler ve size hit points, stamina veya mana olarak verirler. Hedefin hit points, stamina veya manasını azaltmazlar. Bütün hit leech özellikleri yararlıyken, hit mana leech özel olarak değerlidir. Hit points ve stamina, manaya göre daha kolay doldurulabilir. Hit stamina leech te, özelliği yoğunluğuna bağlı olarak stamina emmesi (leech) için şans oranı bulunmaktadır. Vuruş yapıldığında yapılan hasara eşit stamina alırsınız. Mana leech ve life leech de ise farklıdır; emilen mana veya hit points miktarları silahın özellik yoğunluğuna göre değişir. Life ve mana emilimi, menzilli silahlar için 50% daha azaltılmıştır.

  Hit Lower Attack/Defense - Hit lower, hedefinizin atak ve savunma kapasitelerini kısa bir süre için azaltacaktır.

  Slayer - Slayer özelliği olan bir silah kullanmak (snake slayer gibi) belirtilen tip yaratık üzerinde ekstra silah hasarı sağlar. Slayer özelliği olan bir büyü kitabi tutmak o tip yaratık üzerinde ekstra büyü hasarı sağlar. Daha fazla bilgi için Slayer sayfasına göz gezdiriniz.

  Luck - Luck'lı ekipman giymek, yaratık cesedinden güçlü eşyalar bulma şansınızı ve artifact düşme şansınızı arttırır.

  Reflect Physical Damage - Aldığınız fiziksel hasarı kaynağına yöneltilecektir, ama yine de hasar alacaksınız. Bazı oyuncular, PvP durumlarında bu özelliği yararlı bulmaktadır.

  Mage Armor - Bu özellikli zırhlar size zırhınızı çıkarmadan meditasyon yapma imkanı sağlar.

  Mage Weapon - Mage weapon özellikli bir silahı dövüşte kullanıldığınız zaman Magery yeteneğinize göre silahı kullanmanızı sağlamaktadır. Mage weapon özelliğinin derecesi negatif modifiye edicidir bu sebepten silahı tutmak magery yeteneğinizi ayrıca dövüş becerinizi düşürür. Magery yeteneğinizi geliştirirken kullanabilirsiniz.

  Enhance Potions - İksirlerin (potion) etkisini giydiğiniz orana göre arttırır.

  Elemental Damage Dönüsümü - Silahlardaki bu özellik kesin olarak bir özellik degildir, daha çok silahin bir modifikasyonudur. silahlar normalde 100% physical damage yaparlar, fakat bu özellikli silahlar 100% e kadar elemental damage yapabilirler.

  Chaos Damage - Chaos Damage, özel bir hasar tipi değildir. Silahınız her vuruşta 5 hasar tipinden rastgele birini uygulayacaktır.

  Skill Bonusları - Skill bonuslu mücevherler, skill limitinin üstüne skillerinizi çıkartmazlar bu yüzden az değerlidir. Geliştirmeyi seçmediğiniz yeteneklerde kullanılır.

  Self Repair - Bu özellik ekipmanınızın aldığı hasar miktarını azaltır. Efektif olarak daha uzun dayanım sağlar ama dayanınıklığı (Durability) zamanla arttırmaz.

  Durability Bonus - Ekipmanınıza yüksek dayanım verir.

  Hit Dispel - Summoned yaratığı yok eder.

  Best Weapon Skill - Bu özellikli bir silah kuşanıldığında, silahın türüne bakılmaksınız en yüksek silah yeteneğiniz kullanılır. Wrestling silah yeteneği olmadığından dahil değildir. Yaylar için de geçerli değildir.

  Night Sight - Bu özellikli bir ekipman kullanmak dünyayi hep gündüz vakti gibi aydinlik gösterir,gece gündüz farketmez. Çok degerli bir özellik degildir.

  Lower Requirements - Ekipmani kullanmak için gereken strength gerekliligini düsürür. Bu özelligin hemen hemen hiç degeri yoktur.

  Balanced - Çift elle kullanılan silahlarda bulunur, bu özellik, silah tutanin,silahini indirmeden iksir(potion) içmesine müsade eder.

  Velocity - Uzun mesafeli silahlarda (yay ve Throwing silahları) bulunur. Bu özellik mesafeye bağlı olarak ekstra fiziksel hasar yapma şansıdır. Hedefe daha uzak mesafe, daha fazla hasar.

  Battle Lust - Eğer bu özellikli item giyiyorsanız düşmandan her hasar aldığınızda, 2 saniyede 1 kereye kadar, silah hasarınız 1% artacaktır. Bu bonusun yakınınızdaki her düşman rakip için limiti 15% tir: PvP de 45% kadar ve PvM de 90% kadar.

  Hit Curse - Hedefi curse büyüsü gibi etkiler. 30 saniye süreli.

  Hit Fatigue - Hedefe verilen hasar miktari oraninca ilave yorgunluk,çöküntü(fatigue loss) uygular.

  Hit Mana Drain - Hedefin manasına verilen hasar miktarı oranınca azaltır.

  Splintering Weapon - Düşmanınıza yaralayıcı vuruş vurmakta olup, 4 saniye yürümeye zorlamaktadır.

  Reactive Paralyze - Saldıran kişinin atağını savuşturduğunuzda (parry), saldıran kişinin paralize olabilme şansı vardır.

  Casting Focus - Resisting spell aksatma, kesilme şansı.

  Resonance - Eğer ekipmanınızın resonance tipi vuruş yaptığınız atağın hasar tipine uyarsa, resisting spell aksatma şansına sahip olursunuz.

  Soul Charge - Aldığınız hasarın, mananızı yükseltme şansı bulunur.

  Blood Drinker - Silahınızla verdiğiniz bleed attack sizi iyileştirir (healing yapar).

  Damage Eater - Verilen tipte (physical, fire, vb.) aldığınız hasar yenilip can olarak size geri dönebilir, cap 30 dur. Sadece Damage Eeater yazıyorsa tüm damage tipleri için geçerlidir, cap 18 dir.

  Brittle - Bu özellikli eşyalara Powder of Fortifying (POF) uygulanamaz.