Quest Gumshoe Quest

Argalep

Administrator
Yönetici
1 Ağu 2014
210
38
28
İstanbul
www.quingis.com
Dökümanda Gumshoe Quest dizisi hakkında detaylı bir anlatım bulacaksınız. Görev “X yaratıktan Y adet öldür” mantığında bir görev değil. Hikaye sevenler için sıkıcı olmayacağından eminim. Ödülü nedir bu görevin derseniz. Publish 101 ile Lost Lands Khaldun zindanında birçok değişiklik yapıldı. Bunlardan birisi, Khaldun içerisinde öldürdüğünüz yaratıklardan Blackthorn Invasion benzeri artifact eşya düşmesi diğeri ise yeni eklenen Khal Ankhur şampiyonu. Tüm şampiyonlarda olduğu gibi 6 adet powerscroll düşüyor ayrıca şampiyon Khaldun içerisinde olduğu için şampiyon spawnını kasarken Khaldun artifactlerinden elde etme şanzımıda oluyor.

Elde edilen Khaldun artifactleri, yine Britain Blackthorn zindanında olduğu gibi, Khaldun zindanı girişdeki NPC ile takas ederek yeni eşyalar alabiliyoruz.

Gelelim Queste:

Öncelikle görev için gereken yetenekler;
yetenek puanınız 0 dahi olsa görevi yaparken herhangi bir aşamasında başarısız olmanız söz konusu değil. Yani yeteneklerden bağımsız olarak istediğiniz karakter ile görevi alabilirsiniz.


İlk olarak herhangi bir Town Cryer NPC’ye çift tıklıyoruz. Karşımıza gelen listede “News” kısmı açık olmalı. Bu listeden görselde kırmızı ile işaretlenmiş “Royal Britannian Guard Detective Branch Gets new HQ, Inspector Jasper named as Chief” yazan yere tıklıyoruz.

towncryer.png

Açılan yeni pencereden Quest seçeneğine tıklıyoruz. Quest Offer Going Gumshoe penceresine accept diyerek görevi kabul ediyoruz.
towncryer1.png

Görevde Inspector Jasper ile konuşmamız gerektiği yazıyor. Inspector Jasper’ı Britain East Bankanın hemen yanındaki binada bulabilirsiniz. Odaya girer girmez ekrana uyarı geliyor. Inspector Jasper’a çift tıklıyoruz ve açılan görev penceresinden Accept diyerek kabul ediyoruz.


jasper.png

Ardından Britain mezarlıkta Mortimer isimli NPC’yi buluyoruz ve çift tıklıyoruz

Hemen Mortimer’ın solunda duran mezar taşına tıkladığınızda bir gariplik olduğunu fark ediyorsunuz. Forensic Evaluation skillini mezar taşı üzerinde kullandığınızda Thomas Vilyum’un Vesperda doğduğunu Moonglowda yaşadığını Yewde çalıştığını ve Britainda öldüğünü öğreniyoruz.

ankh.png ankh2.png

Mezar taşının hemen karşısındaki bina içerisine giriyoruz. (kapıda kanlı ayak izleri mevcut) Burda görselde gözüktüğü gibi masaların yanındaki taşa Detect Hidden yeteneğini kullanıyoruz.

britmezar.png

Daha sonra Forensic Evaluation yeteneği ile gizli kapıyı ortaya çıkarıyoruz.

1589892853932.png
Bu gizli kapıya çift tıkladığınızda bir şifre ile korunduğunu ve girmek için şifrenin girilmesi gerektiğini söylüyor. Kapıya çift tıkladıktan sonra “Boreas” yazıp enter’a basıyoruz.

Girdiğimiz odada görseldeki gibi mavi bir kitap göreceksiniz. Forensic evaluation yeteneğiniz bu kitap üzerinde kullanın. Kitapta şifreli bir dil kullanıldığı için Inscription yeteneğini kitap üzerinde tekrar kullanarak yazanların bir kopyasını alın. Çantanızda küçük bir parşömen oluşacak. Odayı biraz incelediğinizde görseldeki gibi beyaz bir toz göreceksiniz Forensic Evaluation yeteneğini bu eşya üzerinde kullanın. Burdaki işimiz bitti mezar taşında yazan şehirlerin mezarlıklarını sırayla ziyaret edeceğiz. Takip açısından kolay olması için yazı ile aynı sırayı kullanabilirsiniz ama bu bir gereklilik değil istediğiniz sırayla istediğiniz mezarlığa gidebilirsiniz.

1589892885501.png 1589892896354.png

Vesper mezarlığında görselde karakterin önünde duran mezar taşına çift tıklıyoruz.

1589892926857.png

Aynı şekilde Britain mezarlıkta yaptığımız gibi Forensic Evaluation yeteneğini taş üzerinde kullanıyoruz.

Görselde gördüğünüz odanın içinde tabutun yanındaki yer döşemesine Detect Hidden yeteneğini ve ardından forensic evaluation yeteneğini kullanın.

1589892946059.png

Açılan gizli kapıya çift tıklayarak “Moriens” şifresi ile açın. Britainda olduğu gibi önce kitap üstünde Forensic Evaluation sonra Inscription yeteneklerini kullanarak kopyasını alın. (bu işlemi yaptığınız yer için bir adet parşömen alacaksınız.) Dust pile üzerinde Forensic Evaluation yeteneğini kullanmayı unutmayın.

Yew mezarlığa geldiğinizde görseldeki taş ve gizli geçit için aynı işlemleri tekrarlayın. Gizli geçiti “Tenebrae” ile aktif edin.

1589892973462.png 1589892997896.png

Moonglow mezarlık için görseldeki mezar taşı ve gizli geçiti öncekiler gibi aktif edin ve “Carthax” şifresi ile gizli odaya girin.

1589893016609.png 1589893028751.png

Yine kitap kopyasını alın ve Dust pile üzerinde Forensic Evaluation kullanın.

Eksik ya da hatalı bir şey yapmadıysanız, bu işlemler sonucunda çantamızda 4 adet parşömen olması gerekiyor. Edindiğimiz bilgileri gidip Inspector Jasper ile paylaşıyoruz ancak Inspector dediğimiz adamda fos çıkıyor ve şifreli yazıyı okuyamadığı için bizi Moonglow kütüphanesindeki Jafar’ın yanına gönderiyor.

1589893067648.png

Görselde işaretli teleporterı kullanarak moonglow kütüphaneye geçiyoruz.
Görevin en sinir bozucu kısmı çünkü rastgele bir nokta verdiği için bu bölümde şuna tıklayın buna basın diyemeyeceğim. Ama şanslıysanız pek zaman kaybetmeyeceksinizdir. Kütüphaneye geldiğinizde kitaplıkların olduğu odaları tek tek gezin ve gezerken gözünüz ekranın sol altında olsun. Görseldeki gibi “Your keen senses detect the books in library have been recently disturbed…*” yazacak. Bu yazıyı gördüğünüzde rastgele kitaplığınız bu odaya denk gelmiş demek ve yazının çıktığı yere yakın bir kitaplık oluyor genelde.

1589893095279.png 1589893114289.png
Yapacağımız işlem yazıyı gördüğümüz yere yakın kitaplıktan başlayarak doğru kitaplığı bulana kadar kitaplıklar üzerinde “Detect Hidden” yeteneğini kullanmak. Doğru kitaplığı bulduğunuzda görseldeki gibi “*You find the cipher text hidden among the books’ Return to the Cryptologist to tell him where it is’*” uyarısı alacaksınız. Bu yazıyı gördükten sonra Jafar’ın yanına gidip çift tıklayın. Böylece Jafar ile işimiz bitiyor.

Göreve başladığımız Inspector Jasper’a dönüyoruz. Ancak Jasper’ın istekleri bitmiyor. Papua’ya gitmemizi istiyor. Görevi kabul edip Moonglow teleporterlara gidiyoruz.

1589893140066.png
Görselde işaraetli teleporter yardımı ile Papua teleporterının olduğu binaya gidiyoruz. Ekteki gibi pentagramın ortasında durun ve “recdu” yazın sizi Papua mage shop’a gönderecek.

1589893168593.png

Binadan çıkın ve görselde okun gösterdiği gibi SE yönüne doğru limanı görene kadar gidin. işaretli binanın içine girip alt katına indiğinizde hayalet göreceksiniz. Yanına gidin ve Spirit Speaking yeteneğini kullanın.

1589893206539.png 1589893235619.png

Geri dönüş için Papua mage shoptaki pentagram üstünde bu kez “recsu” yazın. Daha sonra Britaina giderek Inspector Jasper’ın ile konuştuğunuzda ödül olarak size mavi bir boyunluk ve Gumshoe title kağıdı verecek. Khaldun zindanın kapısındaki gardiyanları geçmek için boyunluğu takmanız yeterli olacaktır. Gardiyanı geçtikten sonra çıkarabilirsiniz.