Forum / Web Kuralları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Argalep

Administrator
Yönetici
1 Ağu 2014
258
38
28
İstanbul
www.quingis.com
Quingis UO WEB / FORUM KURALLARI

1. Forumlarda yönetici, moderatör ve kullanıcı ilişkilerini ve cezalarını içeren kural aşağıdaki hususları kapsamaktadır:
 • Kışkırtma: Forumlarda belli bir kişi veya grubu hedef alan; sataşma, laf atma, aşağılayıcı söz söyleme, küçümseme, dalga geçme şeklindeki mesajlara bir uyarı verilecektir.
 • Kavga etme: Forumu amacı dışında kullanarak; her ne sebeple olursa olsun art niyetli tartışma ve kavga çıkartan, devam ettiren ve sonuçlanmasına yönelik olumsuz katkıda bulunan herkese bir uyarı verilecektir.
 • Huzursuzluk yaratma: Kargaşaya sebep olmaya yönelik, karalayıcı ve art niyetli; sunucuyu, yöneticileri ve forum moderatörlerini hedef alan başlık açma veya mesaj atmanın cezası bir uyarı ile başlar ve hareketin seviyesine göre artabilir. Herhangi bir şikayetiniz varsa, özel mesaj yolunu kullanabilirsiniz.
 • Argo kullanma: Argo veya kaba söz olarak tabir edilen ve kullanılmasında mahsur görülen kelimeler ile yazmanın cezası sözlü ikazdır. Alışkanlık haline getirme veya ikaza rağmen devam etme sonucunda ceza bir uyarıya dönüşür.
 • Hakaret etme: Küfür içermese bile, bir kişi veya gruba yönelik ve hiç kimsenin haddine olmayan nahoş yakıştırma, damgalama, söylemlerde (Yalancı, adi, adam değilsin, terbiyesiz, utanmaz, velet vb.) bulunmanın cezası bir uyarıdır. Bu ucu açık bir madde olduğundan, kendinize söylenmesini istemediğiniz ve kabul edemeyeceğiniz her türlü tabir bu madde kapsamındadır.
- Küfür etme:
* Birinci seviye küfürlerin (Mal, ezik, salak, gerizekalı, aptal, lamer, app, yavşak vb.) cezası bir uyarıdır.
* İkinci seviye küfürlerin (Şerefsiz, namussuz, haysiyetsiz, ahlaksız vb.) cezası iki uyarıdır.
* Üçüncü seviye küfürlerin (Örnek verilmesi bile uygun olmayan tabirler) cezası forum hesabının süresiz yasaklanmasıdır.
* Ailevi değerlere küfür etmenin cezası, forum hesabının yasaklanması ve IP'nin bloke edilmesidir.
- Doğrudan veya üstü kapalı olarak Edit iddiasında bulunma:
Cezası, forum hesabının yasaklanması ve IP'nin bloke edilmesidir.
- Allah (cc), peygamber, din, inanç, Türkiye Cumhuriyeti, dil, ırk, vatan, milliyet, siyaset, Atatürk gibi kutsal ve değerli varlıklara karşı saygısızlık yapmanın cezası, forum hesabının yasaklanması ve IP'nin bloke edilmesidir.​

2. Herhangi bir yabancı dilde veya Türkiye Cumhuriyeti’nde kullanılan diğer dil, yerel ağız ve şivelerde küfür ve hakaret anlamına gelen sözler, anlaşıldığı takdirde yukarıda yazılan kurallar çerçevesinde işlem görecektir.

3. Siyasî, dinî, ideolojik ve belli bir parti/grup/topluluğun görüşüne ait beyanda bulunmak ve bunun propagandasını yapmak yasaktır.

4. İllegal ve korsan oyun, film, müzik, key, serial paylaşmak; bu tür içeriklerin bulunduğu sitelere link vermek, başlık açmak ya da özel mesaj göndermek yasaktır.

5. Açılan başlığın ve mesajların tamamını büyük harf boyutu ile yazmak ve farklı bir renk kullanmak yasaktır. Yazı dilinde büyük harf bağırmayı ifade etmektedir ve farklı renkler de gözü yormaktadır.

6. Forumun her bölümünde yeni bir başlık açarken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:
 • Başlıklar genel forum kuralları ile uyumlu olmalıdır.
 • Kısa, öz, anlaşılabilir ve net bir üslup seçilmelidir.
 • Benzer ya da aynı başlıkların bulunup bulunmadığına forumun arama kısmından bakılmalıdır.
 • Eğer aranan konu yoksa en ilgili ve doğru kategoriye başlık açılmalıdır.
 • Seçilen başlığın konunun içeriğini ifade etmesine dikkat edilmelidir.
 • Başlığın "Garip!”, “Olmaz Böyle Bir Şey!”, “Bu Ne Yaa!”, “özür dilerim...” tarzı uygunsuz iletişim ögeleri içermemesine dikkat edilmelidir.
 • Başlıkta bir yönetici ve moderatör adı geçmemeli ya da yetkiliye özel başlık açılmamalıdır. Böyle bir ihtiyaç varsa, özel mesaj kullanılmalıdır.
 • Bir yönetici veya moderatör tarafından kapatılmış bir başlığı devam amaçlı yeniden açmak yasaktır.

7. Forumda grafik, resim ve video kullanırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:
 • Profilde ya da eklenmiş olarak siyaset, din, politika, örgüt veya bir partinin simgesi olan resimler kullanmak yasaktır.
 • Aşırı büyük, sayfa düzenini ve açılma hızını bozacak resimler yayınlanmamalıdır.
 • Bu alanlar amacı dışında kullanılmamalıdır.
 • Başka bir oyuncunun resmini izinsiz yayınlamak ya da resim üzerinde değişiklik yaparak dalga geçmek yasaktır.
 • Genel ahlak ve adaba aykırı, müstehcen, toplum normlarında kabul görmeyen hareket içerikli resim paylaşılmamalıdır.

8. Avatar ve imza kullanırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:
 • Avatar ve imzanız genel forum kuralları ile uyumlu olmalıdır, profilinizde kurallara aykırı avatar ve imza bulunduramazsınız.
 • Profil resimleri sistem tarafından belirli ölçeklerle sınırlandırılmıştır. Büyük ebat ya da boyutlar için istekte bulunmayınız.
 • İmza karakter sınırı 255’tir. İmzanızda satır sayısını yan tarafta sürükleme çubuğu çıkmayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
 • Bu kurallara uymayan avatar ve imzalar silinebilir ve ilgili üyenin imza kullanma hakkı elinden alınabilir.

9. Yeni forum hesabı açarken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:
 • Kullanıcı adınız genel forum kuralları ile uyumlu olmalıdır.
 • Başkasının kullanıcı adı veya çok benzeriyle foruma katılmak yasaktır.
 • Sırf üye olmak için abuk subuk kullanıcı adları seçilmemelidir.
 • Kullanıcı adlarında reklam yapılmamalıdır.
 • Bu kurallara uymayan kullanıcı adları silinebilir ve ilgili üyenin forum kullanma hakkı elinden alınabilir.

10. Gönderdiğiniz özel mesajlarda yazdıklarınızdan sorumlusunuz.
 • Özel mesajların bütünü genel forum kuralları ile uyumlu olmalıdır.
 • Özel mesaj yoluyla küfür ve hakaret etmek yasaktır. Bu kuralın ihlalinde 1’inci maddede yazılı olan cezalar aynen uygulanır.
 • Size gelen özel mesajda ahlak, terbiye ve forum kurallarına aykırı bir durum olduğunu düşünüyorsanız lütfen karşılık vermeyip şikayet butonunu kullanın. Müteakiben bir moderatöre özel mesaj göndererek inceleme ve değerlendirme sürecinin daha hızlı işlemesini sağlayabilirsiniz.
 • Özel mesaj yoluyla toplu bildiri göndermek, başka bir sunucuya ait reklam yapmak yasaktır.

11. Kullanıcıların birden fazla forum hesabı olabilir ama aynı anda ikisini birden kullanması yasaktır.
 • Yönetici ve moderatörler tarafından her kullanıcının IP’si görüntülenebilmektedir. Bu maddenin takibinin yapıldığının bilincinde olunuz.
 • Ne sebeple olursa olsun, aynı kişinin farklı kullanıcı adlarıyla yorum yapması yasaktır.

12. Moderatör yetkisi, bu kuralların tümüne uyulması ve ihlalinde gerekli yaptırımların uygulanmasını kapsamaktadır.

a) Moderatörler yazılı kurallar dahilinde olmak üzere, forumun düzeni, huzuru ve sağlıklı işleyişi ile ilgili her türlü tedbiri almakta yetkilidirler. Yaptıkları her türlü işlemlerde yöneticilere karşı sorumludurlar.

b) Genel forum kurallarında bahsedilmemiş olsa dahi, ahlak ve forum anlayışına ters düşen, belirsiz durumlar yaratan davranışlarda, kullanıcıların mağdur veya rahatsız olduğu hususlarda, işlem yapabilirler.

c) Kurallara aykırı durumlarda, şikayet edilmesine bakılmaksızın kendiliğinden harekete geçip, gerekli incelemeyi yapabilir ve sonuçlandırabilirler.

ç) Her yazılan mesaj okunamayabileceğinden, kurallara aykırı bir durumla karşılaştığınızda lütfen şikayet butonunu kullanınız.

d) Moderatörler (Forum Yöneticileri): Kurallara uymakta hassas, Türkçeyi doğru ve etkin kullanan, sorunlara ılımlı ve soğuk kanlı yaklaşan, usul ve üsluba özen gösteren, oyun bilgisi yüksek seviyede, online süresi yeterli kullanıcılar arasından; ihtiyaca göre yöneticiler tarafından seçilmektedirler. Değerlendirilmeleri, kontrolleri ve göreve devam etme gibi kararları ancak yöneticiler tarafından belirlenebilir.

e) Moderatörler tarafından kullanıcı, başlık ve mesajlar ile ilgili yapılan her türlü işlem; sebebiyle ve ilgili moderatörün imzasıyla birlikte belirtilmelidir.

f) Bir moderatör ile ilgili şikayetiniz varsa, bir yönetici ile iletişime geçebilirsiniz. Şikayet ile ilgili başlık açmak veya mesaj yazmak yasaktır. Bu kurala uymayanlar bir uyarı ile cezalandırılırlar.

g) Her mesajı ve başlığı silme/kilitleme/değiştirme yetkileri vardır.

13. Quingis UO Forumlarında kullanılan esas dil Türkçedir. Ancak yabancı kullanıcıların bulunması halinde, iletişimi sağlayacak başka bir dil kullanılabilir.

a) Forumun her bölümünde, Türkçe yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine azami ölçüde dikkat edilmelidir.

b) Genel adap ve ahlaka uygun olması koşuluyla, yabancı dildeki kelimelerle mesaj yazmak yasak değildir, ancak ölçülü kullanılması tavsiye edilmektedir.

c) Rahatsız edici seviyede, yanlışlıkla ya da bilinçli yapılan yazım hataları, cümle düşüklükleri, aşırı noktalama işaretleri ve hiçbir anlam ifade etmeyen sözleri kullanmak yasaktır. Bu durumlarda 12’nci madde çerçevesinde işlem yapılacaktır.

14. 1’inci madde hariç bütün genel forum kuralları için geçerli olmak üzere; aksi yönde hareket eden kullanıcılara, hatalı davranışın seviyesine göre yönetici ve moderatörlerin uygun göreceği cezalar verilir.

15. Üç uyarı alan kullanıcının ilgili forum hesabı otomatik olarak yasaklanır. Forumda üç haklı uyarı alıp, hesabı yasaklanan kullanıcı, forum hesabını hiçbir şekilde açtıramaz. İsterse, uyarılarının bir yönetici tarafından haklı olup olmadığının incelenmesi talebinde bulunabilir. Fazladan ya da kural dışı uyarılar temizlendiğinde üç uyarının altına düşerse forum hesabı açılabilir. Üç sayısı tamamlanmadığı takdirde, bir uyarının silinme süresi yine otomatik olarak 45 gündür.

16. Yazılı olan kurallara dahil olmayan kabahatler, yönetici ve moderatörlerin görüşmeleri sonucunda verilen karar doğrultusunda değerlendirilecektir. Bu zaman zarfında, forum hesabına geçici bir tedbir uygulanabilir.

17. Kuralları okumadım, bilmiyorum, görmedim gibi sebepler geçerli sayılmayacaktır. Kuralları takip etmek ve uymak kullanıcıların sorumluluğundadır.

TİCARET MERKEZİ ÖZEL KURALLARI

Aşağıda genel kurallar yazmakla birlikte, ticaret merkezi forumlarında geçerli olan kurallar, ilgili forumun üstünde yer almaktadır.

1. Ticaret merkezinde genel forum kuralları bütünüyle geçerli ve bağlayıcıdır.

2. Quest, Event ve her türlü etkinliğe ait eşyanın alım satımı yasaktır. Yapılırsa eşyaya el koyulacaktır.

3. Sunucuda Tailor ve Blacksmith Bod haklarını satışa çıkartmak veya takasa sunmak yasaktır. Bu konuyla ilgili açılan başlıklar editlenir ve kilitlenir. Bu kurala uymamakta ısrar edenlere bir uyarı verilir.

4. Olmayan birşeyi satışa çıkartmak yasaktır. Cezası forum hesabının süresiz yasaklanmasıdır.

5. Alım, satım, takas, fiyat araştırması yapacağınız ürün için lütfen Ticaret Merkezinin doğru kısmını kullanınız. Bu kuralın ihlalinde başlığınız kilitlenebilir vaya uygun alana taşınabilir.

6. Herhangi bir sorun veya anlaşmazlık durumunda lütfen bir moderatör ile irtibata geçiniz. Sorunu kendiniz halletmeye çalışmayın. Bu ikaza kulak asmazsanız, haklıyken haksıza duruma düşebilir, siz de ceza alabilirsiniz.

7. Satış yapacak kişi satacağı eşya/binek/malzemeyi açık bir dille tanıtmalıdır. Ürün tipi başlıkta, özellikleri postta açık bir şekilde yazmalıdır.

a) Toplu satış tek bir başlıkta yapılabilir ve konu kalabalığını önlemek maksadıyla tavsiye edilir.

b) “Süper”, “Kral”, “Harika”, “Sağlam”, “Efsane”, “İmba”, “Muhteşem”, “İçeri Gir”, “Bir Bak” tarzı kelime ve abartılı sıfatları başlıklarınızda kullanmayınız.

c) Yazılan özellikler yanlış belirtilmişse kullanıcıya bir uyarı verilir.

8. Özel mesaj, MSN, Skype veya oyun içinden gelen teklifleri satıcı kendi başlığı altında beyan etse bile, teklifi veren kullanıcı tarafından forumda belirtilmediği sürece geçerli sayılmayacaktır. Bu durumda satıştan çekilme durumu olursa bir uyarı verilecektir.

9. Satıcı veya alıcı tarafından başlığa yazılan “Up”, “Yukarı”, “+”, “Satış devam ediyor”, “Güncel” vb. yazılar “Bump” olarak kabul edilecektir.

a) Diğer kullanıcıların da hakkını gasp etmemek maksadıyla “Bump” hakkınız 3 saatte 1'dir. 3 saatten önce uygulanan “Bump’lar” ikaz edilmeden silinecektir.

b) Toplamda başlığınızı 10 defa yukarı çıkartabilirsiniz. Bu sayıyı geçen başlık gerekli ilgiyi görmemiş olduğundan kilitlenir.

c) Eğer istenilen teklif gelmişse/açık arttırma süresi bitmişse “Şurada buluşalım.” veya “Eşya satılmıştır.” gibi postlar “Bump” sayılmayacaktır.

ç) Miktar ve nitelikte değişim olduktan sonra yapılan güncelleme ve açıklamalar “Bump” sayılmayacaktır.

d) “Bump” yaparken, aşırılıktan ve sayfa düzenini bozan fazla karakter kullanmaktan kaçınınız.

10. Satış bitiminde moderatör veya herhangi bir kullanıcı tarafından satıcının ürünü kime ve kaça sattığını yazmasını isteyebilir. Bu durumda satıcı istenilen bilgiyi beyan etmek zorundadır.

11. Açık arttırmanın bitiş tarih ve zamanı düzgün bir şekilde belirtilmelidir. Belirtmeyenler sözlü ikaz edilecektir.

a) Açık artırma bitişinden 3 saat öncesine kadar; zaman öne alınabilir fakat ileri atılamaz.

b) Açık artırmayı anında bitirmek yasaktır.

c) Açık arttırmanın bitiş tarihi, başlığın açıldığı tarihten itibaren en fazla 72 saat yani 3 gün sonrası olabilir.

12. Açık arttırma ile bir ürünü satmak isteyen kişi açık arttırmanın başladığı minimum miktarı ve arttırılacak minimum miktarı yazmak zorundadır. İsterse hemen al fiyatı eklenebilir.

13. “En iyi teklife vereceğim.”, “Kafamda bir fiyat yok.”, “Miktarı siz belirleyin.” tarzında açılan konular kilitlenecektir.

14. Açık artırmayla satılacak ürünler mutlaka bir açılış fiyatı ile, sabit fiyatla satılacak ürünler ise bir hemen al fiyatıyla başlamak zorundadır.

15. Satışa koyulan ürün hiçbir nedenle geri çekilemez, çekilirse kullanıcıya bir uyarı verilecektir. Bunun tek istisnası: 3 defa “Bump” yapıldıktan sonra teklif gelmemişse ürün geri çekilebilir ve herhangi bir uyarı verilmez. Teklif geldiyse bu şekilde de çekilmesi mümkün değildir.

16. Alıcı tarafından yapılan teklif, açık artırmanın son bulduğu zamanda hazır edilmelidir. Artırmanın bitişinden sonra, ürünü almaya hak kazanan kişi tekliften aksi bir miktar vermek için pazarlık yapamaz.

17. Bir ürün açık arttırmaya koyulmuşsa ve istenilen hemen al fiyatı verilmişse o kişiye anında satılır.

a) Hemen al fiyatına ilk teklifi veren item'ı alma hakkına sahiptir. Alıcı tarafından satışın gerçekleşmemesi yönünde bir sorun olursa (geri çekilme vb.) sıradaki teklife geçilir ve alıcı bir uyarı alır. Aksi bir satış durumunda satıcıya bir uyarı verilir.

b) Sabit fiyatlı ürünler için de belirlenen fiyat verildiği taktirde item satılmak zorundadır. Artırmaya devam edilemez ve başlık açık artırmaya dönüştürülemez. Aksi takdirde hareket eden satıcıya, mazereti olsa bile bir uyarı verilir.

18. Satış yaparken istenilen değerler ilk mesajınızda açıkça belirtilmiş olmalıdır. Daha sonra fiyatı artırma yönünde değiştirme yapılmamalıdır. Değiştirme yapanlar görüldüğü takdirde ceza alacaklardır. Talep düşüklüğü nedeniyle fiyat düşürülebilir.

19. Sahte (Fake) hesaplarla veya aynı IP'den diğer kullanıcılarla yapılan artırımlar, yorumlar ve satışı taraflı olarak etkilemeye çalışan davranışlar geçerli olmayacaktır ve artırım yapan kişiler forumdan süresiz yasaklanacaktır.

20. Verdiğiniz tekliften geri çekilme veya zaman dolduğunda ürünü almama hakkınız yoktur. Bu durumda geri çekilen kişi bir uyarı alacak ve bir önceki en yüksek teklif veren kişiye hak tanınacaktır.

21. Pazar Alanında alım satım harici ürünü eleştirmek, satış yapan kişiye yönelik alım harici mesajlar yazmak yasaktır. Sorunlarınızı ve sorularınızı özel mesaj yoluyla halledin. Aksi şekilde hareket edenlere bir uyarı verilir.

22. Başlığınızda ve mesajınızda sattığınız veya aradığınız ürünün özelliklerini yanlış anlaşılmaya mahal vermeyecek şekilde, açık ve anlaşılır şekilde tarif ediniz. Çok büyük olmayacak resimler bu konuda size yardımcı olabilir.

23. Satıcı başlığını takip etmek ve ürünü almaya hak kazanan oyuncuya zamanında vermekten sorumludur. Aynı şekilde alıcı da satıcıya gerekli kolaylığı sağlamak zorundadır.

24. “Nasıl olsa cezai işlem bir uyarı, alsam da almasam da fark etmez.” zihniyetiyle yapılan usulsüzlük ve kuralsızlıkların cezası forum hesabının yasaklanmasıdır.

25. Satışı yapılan bir ürünün aynısının veya benzerinin mevcut başlık altında, başka bir kişi tarafından yapılması yasaktır. Eğer böyle bir niyetiniz varsa, kendinize ait ve kurallara uygun bir başlık açınız. Aksi takdirde hareket edenlere iki uyarı verilir.

26. Fiyat araştırması bölümü; oyuncuların isteği, bu konudaki artan başlık sayıları ve gerektiğinde başvuru kaynağı olabilmesi maksadıyla açılmıştır. Genel amaç, oyuncuların satış yapmadan önce ürün ve fiyatı ile ilgili daha doğru bilgi sahibi olmaları, talep durumunu incelemeleri ve satılığa çıkarıp çıkarmama konusunda kararlarını vermeleridir. Bu bölümü amacı haricinde kullanmak yasaktır, ihlalinde başlığınız kilitlenebilir vaya taşınabilir.

a) Alım, satım veya takas kesinlikle yapılamaz. Yüksek bir teklif yapılsa dahi, yeni bir başlık açılarak kurallara uygun ve adil satış yapılmalıdır. Bununla beraber, fiyat araştırması yapılan bir ürünün satışa çıkarılma zorunluluğu yoktur.

b) Eşya ile hava atmak ve reklam yapmak yasaktır ve bu anlayışa sebep olacak şekilde bir üslup kullanılmamalıdır.

27. Fiyat araştırması bölümünde açılan başlıklarda, eşyanızın özelliklerini net ve eksiksiz olarak yazmanız beklenmektedir. Böylelikle daha sonra arama yapan ve gerektiğinde örnek almak isteyen kullanıcıların işi kolaylaşacaktır.

28. Fiyat araştırması bölümünde yaptığınız tüm yorumlardan sorumlu olduğunuzu ve bu bölümün yardım almak için kullanıldığını unutmayınız.

a) “Çöp!”, “Ben bunları Loot'tan almıyorum.”, “Bunun için başlık mı açılır?” tarzı zedeleyici ve kişilerin rencide olmasına sebep olduğu bilinen ifadeler kullanılmamalıdır. Daha yapıcı bir üslup kullanarak “Değersiz”, “Kullanışlı değil” gibi ifadeler kullanabilirsiniz. Bu maddeye aykırı hareket edenlere bir uyarı verilir.

b) Başlık sahibi veya eşya ile alay edilmemeli, doğru olmayan bilgiler verilmemelidir. Bu maddeye aykırı hareket edenlere bir uyarı verilir.

29. Alıcı ve satıcı, ürün hakkında herhangi bir konuda karşılıklı anlaşmışlarsa bunu başlıkta açıkça yazmalıdırlar. Örneğin; bir ürünü almaya hak kazanan şahıs, işlerinden dolayı ileri bir tarihte müsait olabilecekse ve satıcı ile anlaşmışlarsa bunu başlığınız altında belirtiniz. Böylece daha sonra anlaşmaya uyulmama durumunda müdahalede kolaylık ve şeffaflık yaşanır.

30. Bu kurallar hem satıcının hem de alıcının hak ve hukukunu korumak, aynı zamanda da forum kirliliğini önlemek amacıyla koyulmuştur. Uyulması konusunda hassas davranınız.

31. Yukarıda yazılmamış, ancak genel ticaret ahlak ve anlayışına ters düşen veya belirsiz durumlar yaratan satışlarda, gerekli önlemlerin alınmasından moderatörler sorumludur . Ayrıca moderatörlerin her mesajı ve başlığı silme/kilitleme/değiştirme yetkisi vardır.
 
Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...