Başlangıç Tavsiyeleri

Equinox

Kıdemli Oyuncu
24 Eki 2014
144
37
28
45
Istanbul, Turkey
Herkese merhaba,

Bu başlık altında yeni başlayan oyunculara nispeten rahat bir giriş yapmaları için bazı öneriler sunacağım. Başlığı sürekli güncel tutmaya çalışacağım. Yardımcı olması dileğiyle.

Equinox

1. Genel Bilgiler

Patch yapmanızı gerektirmeyen kurulu client arşivi için: Ultima Online Classic Client Kurulu Klasör Arşivi
Son versiyon EasyUO için: EasyUO
Son versiyon UOSteam için: UOSteam
Son versiyon Razor için: Razor

Client sınırı IP başına 10'dur.

Craft skilleri ve imbuing haricinde kastığınız skillin değeri 100'den küçükse PH 100 dür. Craft skilleri, imbuing ve 100 üzeri skillerden karakterdeki skill toplam puanı arttıkça skill gelimi yavaşlamaktadır. O yüzden en zor kasılan ya da en masraflı skilli ilk önce kasmanızda fayda var. Craft için de karakterleri ayrı ayrı açacağız ki daha kısa sürede skilleri tamamlayalım.

Karakterlerin statları (STR, DEX, INT) eşyalardan ve potionlardan gelen bonuslar dahil olmak üzere 150'yi geçemez. Hit Pointe eşyalardan gelen bonuslar toplamı 25'i geçemez. Hit point 50 + (STR / 2) + HPI formülü ile hesaplanır ve 150'yi geçemez. Stamina ve Mana için bir üst sınır yoktur. Setlerinizi buna göre oluşturmaya dikkat edin.

Mana regenation limiti 30, HP regenation limiti 18, Stamina regenation limiti 24'tür.

Bandaj hızı DEX'e göre hesaplanır ve min süre 140 DEX'te 4 sn dir. Hayvanlara ve diğer oyunculara 2 sn'de bandaj atılabilir.

Silahlar için Mana ve Life Leech formülleri farklı olduğundan 0 ile Damage * Leech değeri * 0.3 aralığında bir değerde leech yapılabilir. Örneğin %50 Mana leech silahla 100 damage verdiyseniz alabileceğiniz mana değeri 0 ile 15 (100 * 0,5 * 0,3) arasındadır.

Newbie Center'da (Moongate'lerde en üstte Trammel seçilerek gidilebilir) bard, tamer skilleri, imbuing, throwing ve spellweaving hariç hemen tüm skilleri 40'a kadar teachleyebilir, 50'ye kadar hızlı kasmak için quest alabilirsiniz. Questler sonucunda size başlangıçta kullanabileceğiniz bazı eşyalar verir. En önemlisi Necromancy questidir çünkü ödülü Full Necrobooktur. O yüzden necro kasacağınız karakteri 50 nin altında skille açın ve questi alıp kasın, kitabınızı alın. Newbie center'a giriş kısıtlaması yoktur, PS basmış olsanız da, skill toplamı 700'ü geçse de çıkıp girebilirsiniz.

Oyuncularımızdan Nox (Tolga) bir mark kütüphanesi hazırladı. Oyun içinde en çok gidilmesi gereken yerlerin marklanmış olduğu runebookları kullanarak oraya gidebilir, kendiniz için marklayabilirsiniz. (lokasyon)

Ev fiyatları orjinal serverla aynıdır ve 30.000 golddan başlamaktadır. 6 ay girilmeyen evler yıkılma sürecine girerler.

Sunucu geliştirmeleri orjinal serverla paralel gittiği için internetteki yabancı kaynaklardaki bilgiler %99 oranında işinize yarayacaktır. O yüzden uoguide.com ve stratics.com da bulacağınız bilgiler de faydalı olacaktır.

2. Okunması Gerekenler

Oyun Bilgileri
Komut Listesi
Yeni Banka Sistemi
Irklar ve Özellikleri
Ekipman Özellikleri
Yeni BOD Sistemi
Görevler (Quests)
Reçeteler (Recipes)
Clean Up Britannia

3. Başlangıç Karakterleri

Bard Tamer


Detaylı bilgi için: Tamer Rehberi

Tamer karakterimizle lootta bulduğumuz tüm özellikli eşyaları (1 özellik bile olsa) çanta çanta Imbuing'çi karaktere götüreceğiz. Zira hem skill kasmak hem de Imbuing temel malzemelerini toplamak için bu eşyaları Imbuing skillinin Unravel işlevi ile ayrıştıracağız.

Gargoyle Imbuer


Imbuing skilli hakkında detaylı bilgi için: Imbuing

Gargoyle ırkının Imbuing skillinde başarı şansı diğer ırklara göre yüksek olduğu için Imbuing yapacak olan karakteri Gargoyle olarak yaratıyoruz. Başlangıç skilleri olarak 50 Imbuing ve 50 Tinkering, 10 Focus, 10 Meditation veriyoruz. Karakter yaratılır yaratılmaz Imbuing dışındaki tüm skilleri kilitleyin. Bu karakterde Imbuing 120 olana kadar başka skill kasmayacağız. Daha sonra Runic Reforging'de zaman kazanmak için Blacksmithy, Tailoring, Bowcraft, Carpentry gibi silah ve zırh yapımında kullanılan skilleri ekleyebiliriz. Ve tabii ki Arms Lore :)

50 skill ile kendinize 130 luck/17 lrc parçalardan oluşan set yapabilirsiniz. Size gerekenler bir miktar spined deri ve parça başına 8 Magical Residue, 8 Amber ve 9 Citrine :)

Blacksmith
Scriptler: Blacksmith Kasma Scripti 120 ye kadar, BOD doldurma

Başlangıç skilleri olarak Blacksmithy 50 ve Tinkering 50 olarak almanızda fayda var.

Yan skiller olarak Mining ve Arms Lore gerekmekte. Bunun sebebi renkli ingotlarla yapılmış itemları eritmek için Mining gerekmesi ve Arms Lore'un exceptional silahlarda Damage Increase'i, exceptional zırhlarda ise resist ve durability bonusu vermesi olarak söyleyebiliriz.

Tailor
Scriptler: Tailor Kasma Scripti 120 ye kadar, BOD doldurma

Başlangıç skilleri olarak Tailoring 50 ve Tinkering 50 olarak almanızda fayda var.

Yan skill olarak yine Arms Lore gerekmekte. Exceptional deri zırhlara da resist ve durability bonusu veriyor.

BODcular
Detaylı bilgi: Yeni BOD Sistemi

Sunucuda BOD aktarma sistemi yoktur ancak BOD reset ve rüşvet sistemi vardır. BOD reset sisteminde her teslim ettiğiniz BOD için yeni bir BOD alma hakkınız olur. BOD rüşvet sisteminde ise elinizdeki doldurulmamış BOD'u ilgili vendor bir miktar altın karşılığında yükseltebilir. Yükseltme miktar, kalite ve malzeme şeklinde olabilir.

BOD sistemindeki her ödüle puan verilmiştir ve BOD teslim edildiğinde de puan kazanılmaktadır. Bu sayede istediğiniz ödül için puan biriktirebilir ya da ödülden yüksek puanlı herhangi bir BOD ile o ödülü alabilirsiniz.

Genel olarak her skill için en fazla 5 BODcu işinizi görecektir. Zira hem BOD sistemindeki değişiklik hem de Imbuing ve Runic Reforging ile ihtiyaç olunan runic kit sayısı azalmış, duruma göre düşük runic kitler daha değerli olmuştur. Bu konuya Runic Reforging adı altında daha detaylı değinilecek.

Derici, Miner ve Lumberjack
Scriptler: Deri Yün Kasma, Spewy Mining, Odun Kesme

İnsan ırkı daha fazla ağırlık taşıyabildiği için derici karakterinizi insan açmanızda fayda var. Manası daha önemli derseniz Elf olarak açıp +20 manadan faydalanabilirsiniz.

Elf ırkının renkli malzeme (maden ve odun) toplama konusunda şansları daha yüksektir. Bu yüzden miner ve lumberjack karakterlerinizi elf yapmanızda fayda var. Yok benim için tek seferde çıkan kaynak sayısı daha önemli diyorsanız insan ırkının Felluca haritasında madende +1, odunda +2 fazlası var.

Ayrıca TerMur'daki Blacksmith vendorundan (lokasyon) alacağınız Mining For Quality Gems adlı kitabı miner karakterinize okutarak değerli taşları da çıkarmasını sağlayabilirsiniz, imbuing masraflarınızı azaltacaktır. Stonecrafting için gereken granitleri çıkarttırmak isterseniz yine TerMur'daki Stonecrafting vendorundan (lokasyon) Mining for Quality Stone adlı kitabı almalısınız.
upload_2017-10-10_22-37-16.png
upload_2017-10-10_23-4-9.png
Kitapları okuttuktan sonra küreğe tıklayınca çıkan menüden Set to Ore and Gems seçeneğini seçerseniz hem maden hem değerli taş çıkarır, Set to Ore and Stone seçeneğini seçerseniz hem maden hem granit çıkarmaya başlar. Set to Ore'a tıklarsanız ilk başta olduğu gibi sadece maden çıkaracaktır.
upload_2017-10-10_23-1-46.png
 

Ekli dosyalar

  • upload_2017-10-10_23-5-14.png
    upload_2017-10-10_23-5-14.png
    244.1 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Abi elin kolun dert görmesin tüm konular hakkında açıklayıcı ve net bilgiler verdiğin icin çok teşekkür ediyorum.